Teksti suurus:
A A A

Üks Lihula Gümnaasiumi kahest Aasta Õpetaja tiitli omanikust on riigikaitseõpetaja Rasmus Lippur.

06.10.2016
Foto; Arvo Tarmula
Pigem gümnasistidele tuttav militaarse aine õpetaja, tänavuse aasta augustist alates ka Kaitseliidu Lääne maleva pealik, suhtub tiitli pälvimisse lihtsalt, väites, et ei oska isegi öelda, mis talle sellise auavalduse tõi.

Tikri (Lihula Gümnaasiumi ajaleht)  toimetus küsis tänavuselt Aasta Õpetajalt mõned küsimused, millele oli kolonelleitnant Lippur hea meelega nõus vastama.

Kui suure üllatusena tuli Teile Aasta Õpetaja tiitli pälvimine?

Väga suure üllatusena tuli, sain sellest teada praegust maili lugedes.

Mis võis olla see miski, mis teile Aasta Õpetaja tiitli tõi?

Ma tõesti ei kujuta ette aga hea, et riigikaitseõpetus on meeles.

Koolis näeb teid ainult kuulsate “riigikaitsenädalate” ajal, sest muul ajal töötate Kaitseliidu Lääne maleva pealikuna. Kust leiate jaksu lisaks nii pingelisele ametile ka koolis riigikaitset õpetada?

Ma olen veendunud, et riigkaitseõpetus on väga oluline nii õpilastele kui ka Kaitseväele/Kaitseliidule. Riigkaitseõpetus aitab võidelda stereotüüpidega ja tuua militaarmaailma lähemale tsiviilmaailmale. Ma loodan, et mul on õnnestunud näidata, et Kaitsevägi ei ole midagi müstilist või eriskummalist, et seal on inimesed nagu igal pool mujalgi, et militaarmaailm ja tsiviilmaailm ei ole tegelikult erinevad maailmad. Ma arvan, et kui kasvõi ühel mu õpilastest on ajateenistuses kasvõi korra natuke lihtsam seetõttu, et ta on minu tunnis käinud või kui õpilane loeb/kuuleb mingit uudist, mille kohta ta mõtleb, et sellest räägiti meile riigkaitseõpetuses, olen ma oma ülesandega hakkama saanud. Vast saavad noormehed innustust juurde ja tütarlapsed innustust, et end ajateenistuses proovida.

Mis on see põhjus, miks olete Lihulasse õpetajaks jäänud? Kas Lihula Gümnaasiumis leidub midagi südamelähedast, mis innustab siinsetele noortele riigikaitset õpetada?

Mulle meeldib Lihula kool ja Lihula koolis, muid põhjuseid polegi vaja. Mulle meeldib Lihula Gümnaasiumi õhkkond, mille moodustavad eelkõige sealsed inimesed, see on selline mõnus ja kokkuhoidev ning kindlasti edumeelne kooslus.

Milline on olnud põnevaim seik teie õpetajaaja jooksul?

Iga kord uue klassi ette astudes on põnevust sees küllaga. Kunagi ei tea täpselt, mida just sellelt klassilt oodata on. Ma ei hellita end kunagi illusiooniga, et kõik nõretavad vaimustusest riigikaitseõpetuse pärast, igas klassis on olnud neid, kes tunnevad aine vastu suurt huvi, on neid, kes on seal selle pärast, et peab olema ja on neidki, kes näevad ränka vaeva, et mitte magama jääda. Nende kõigi koos tegutsema ja mõtlema panemine on väga põnev väljakutse.

Mida näete enda suurima saavutusena õpetajatöös?

Seda, et minu lepingut järjest uuendatakse.

Kas on midagi, mida sooviksite panna kõigile õpilastele südamele? Midagi, mida kindlasti soovite öelda?

Ma olen kohanud suhtumist, et mis me siin Lihulas ikka teha saame. Kõike saate teha. Õppige ja võtke koolist kõike, mida vähegi saate, kunagi ei või teada, millal ja kus seda vaja võib minna. Tundke huvi ja kasutage ära kõike, mida teile pakutakse. Hea näitena olen toonud ennast. Kuu aega enne ajateenistusse minekut olin veendunud, et sõjavägi on viimane koht, kuhu lähen, 23. septembril sai mul 24 aastat vormis oldud. Nagu ütlesin, kunagi ei või teada, mis asi milleks võib hea olla.

Erik Mikkus
Tikri peatoimetaja
Illustratsioon: Erik Mikkus