Teksti suurus:
A A A

Tartu rahulepingu 104. aastapäeva tähistamine Haapsalus

15.01.2024
 


Tartu rahulepingu aastapäeva tähistamine Haapsalus algab Läänlaste Vabadussõja mälestussamba juures linna lipuväljakul. Läänemaa noorkotkad ja kodutütred süütavad juhendajate toel mälestussamba kõrval 104 küünalt, moodustades küünaldest numbri 104, mis tähistab sedaviisi lepingu allkirjastamise aastaid. Taolisel viisil austuse avaldamine on Eestis ainulaadne ja see on Läänemaa traditsioon.  
Kell 18.00 algab mälestussamba juures  aastapäevale pühendatud mälestushetk ühispärja asetamisega, pärja asetavad Läänemaa rahva nimel Läänemaa noorkotkas ja kodutütar ning kõik kohaletulnud on oodatud asetama mälestusküünla Vabadussõja mälestussambale. Sündmust modereerib n-vbl Heiki Magnus. 
 
Aastapäeva tähistamine jätkub Jaani kirikus (Kooli 4), kus alustame Eesti Vabariigi hümniga. Mälestuspalvuse peab EELK Püha Johannese koguduse õpetaja Mart Salumäe. Kõneleb Haapsalu linnapea Urmas Sukles ja Kaitseliidu nimel KL Lääne maleva pealiku abi kapten Raimond Lunev.
 
Tartu rahu aastapäeva kontsertosas esinevad Haapsalu Poistekoori noormehed, dirigent Kadri Kelner ja C.Kreegi nim. Haapsalu Muusikakooli neidude ansambel, juhendaja Mari Vasar.
 
2. veebruaril 1920 kirjutati Tartus alla rahulepingule Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Õiguslikult on tänaseni oluline, et Tartu rahuga lõpetati Vabadussõda ja Venemaa tunnustas tingimusteta ja igaveseks ajaks Eesti Vabariigi iseseisvust. Tartu rahulepingut on nimetatud ka Eesti riigi sünnitunnistuseks.
Jaan Poska: "Tänane päev on Eestile tema ajaloos 700 aasta kestel kõige tähtsam, sest täna esimest korda määrab Eesti ise lõplikult oma rahva tulevase saatuse."
 
Kaitseliidu Lääne maleva ja Naiskodukaitse Lääne ringkonna liikmed asetavad Tartu rahu 104. aastapäeval mälestusküünlad Kullamaa, Lihula,  Lääne-Nigula, Martna, Noarootsi ja Nõva Vabadussõja mälestussammaste jalamitele.
 
Tartu rahu aastapäeva tähistamise korraldusliku poole eest kannavad hoolt: Haapsalu linn, KL Lääne malev, NKK Lääne ringkond, Läänemaa Noorkotkad ja Kodutütred, Lääne praostkond, Läänemaa Vabadusvõitlejate Ühendus ja Eesti Endiste Metsavendade Liit.
 
Tartu rahu aastapäeva tähistamine Haapsalus algab Läänlaste Vabadussõja mälestussamba juures Haapsalu lipuväljakul reedel, 2. veebruaril kell 18.00.

Tule, ja  tähistame üheskoos Tartu rahu aastapäeva Haapsalus!
 
Korraldustoimkonna nimel
Heiki Magnus