Teksti suurus:
A A A

NKK Lääne ringkond avas näituse "Säde ja Leegi"

05.02.2021
NKK näitus "Säde ja Leegi" Haapsalus
Autor: Svetlana Aug Säde ja Leegi on ilusad naiste nimed. Inspireeritult 2. veebruari nimepäevaliste nimedest, saigi Naiskodukaitse näitus omale nime "Säde ja Leegi", mis iseloomustab meie õhinapõhist tegutsemist siin organisatsioonis. Näituse pidulik avamine toimus Tartu rahu 101. aastapäeval 2. veebruaril. Juba pikki aastaid on toiminud hea koostöö Kaitseliidu Lääne maleva ja Lääne Maakonna Keskraamatukogu vahel. Mõned aastad tagasi oli üleval näitus, mis tutvustas Kaitseliitu ja igal sügisel kutsub raamatukogupere kaitseliitlasi ja naiskodukaitsjaid üritusele "Vaata, kes laenutab?"
 
 Kersti Brant, kes on raamatukogus pearaamatukoguhoidja ning ühtlasi seisab ka hea selle eest, et raamatukogus oleks lisaks raamatute laenutamise juures võimalus ka vaadata erinevaid põnevaid näituseid. Nii siis juhtuski, et Kersti võttis ühendust Heiki Magnusega, et kas Naiskodukaitse sooviks panna välja järgmise näituse? Muidugi ei osanud Heiki kohe vastata, aga küsimus esitati juba edasi Naiskodukaitse poolele ja sealt tuli üksmeelne ja kiire jaatav vastus. Maret Kollin tegi ühe silmapilguga plakati ja info läks avalikuks.

 Naiskodukaitse Lääne ringkonna naispere sai tuua paari nädala jooksul staapidesse näitusele sobilikke esemeid- tasse, spordisärke, termoseid, huulepulki, saunalinasid jne. Nimekiri sai uhkelt pikk. Lisada tuleb, et need kuulusid Naiskodukaitse taasloomisele järgnenud aega.

 Lubasime, et fotodele teeme tagasivaate naiskodukaitsjate tegemistele enne teist maailmasõda. Suureks abiks oli siin Kalle Kollin, kes ise suure ajaloohuvilisena saatis hulgaliselt fotomaterjali, mis kajastas just Naiskodukaitse Lääne ringkonna tegevusi sellel ajal. Rõõmu teeb see, et näitusele saime ka tänu armsatele sõpradele esemeid, mis olidki reaalselt kasutusel enne teist maailmasõda.  

 Kaitseliidu Peastaabis on hoiul Naiskodukaitse imearmas helesinine kohviserviis. Saime näitusele osa serviisist, et maandada sealjuures igasuguseid riske. Aitäh Naiskodukaitse esinaine Airi Tooming, et usaldasid nii auväärse minevikuga esemed näitusele. Major Mehis Born, kes oli mõned aastad tagasi ka Kaitseliidu Lääne maleva pealik, saatis näitusele lipunaela, mis näitas Naiskodukaitse Paadremaa jaoskonna osalust lipu annetamisel. Suur-suur-suur aitäh, Mehis! Näitusele anti Naiskodukaitse kümblusseep ja barett major Mart Puuseppa poolt. Kes rääkis juurde, et karbis oli kaks seepi, aga vanahärra, kelle käest ta need omakorda sai, oli ühe võtnud kasutusele mitmed aastat tagasi. Suur-suur-suur aitäh major Mart Puusepp! Heiki Magnus, kellel on väga suur kogemus erinevate ürituste korraldamisel, oli meilegi väga suureks abiks näituse "Säde ja Leegi" ülesse panemisel ning avamisel. Tema poolt olid lisaks ajalooliste dokumentide koopiad ja ta pani need koos vanade fotode koopiatega kahele kapale. Suur-suur-suur aitäh, Heiki ja me usaldame Sinu suurt kogemust, et kui 2 tundi kulub näituse ülesse panekuks, siis nii ka on! Suured tänud kuuluvad ka Läänemaa Vabadusvõitlejate Ühendusele, kes on annetanud raamatukogule vitriinid, et oleks veelgi parem näituseeksponaate välja panna.

 Suur, suur, suur aitäh Lääne Maakonna Raamatukogu väga sõbralikule perele, kes võttis meid väga soojalt vastu ja me südamest soovime, et koostöös jätkub. Suur, suur, suur aitäh Kersti Brant, et meid kutsusid ja oma naiseliku kogenud silmaga nägid ära nii mõnegi hea lahenduse esemete väljapanekul. Näiteks vihmavari lae all ja õhupallid ääristamas trepiastmeid, kui tulla ülesse teisele korrusele.

 Sügav kummardus Naiskodukaitse Lääne ringkonna liikmetele, et mind mõttega üksi ei jätnud ning toetasite asjade toomisega näitusele ja muidugi näituse ülesse panekul.

   Näitus jääb avatuks 2. märtsini, 2021.
   Olete kõik lahkelt oodatud vaatama!

  Lääne Maakonna Keskraamatukogu
  Posti 3, Haapsalu 
  E-R 10-18
      L 10-15 

Svetlana Aug
NKK Lääne ringkond
instruktor