Teksti suurus:
A A A

Läänemaa tähistas Tartu rahulepingu 99. aastapäeva

06.02.2019
Läänlaste Vabadussõja mälestussammas
Autor: H.Magnus
2. veebruaril 1920 kirjutati Tartus alla rahulepingule Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Õiguslikult on tänaseni oluline, et Tartu rahuga lõpetati Vabadussõda ja Venemaa tunnustas tingimusteta ja igaveseks ajaks Eesti Vabariigi iseseisvust. Tartu rahulepingut on nimetatud ka Eesti riigi sünnitunnistuseks.
Kaitseliidu, naiskodukaitse, noorte kotkaste ja kodutütarde esindused asetasid 2. veebruaril  Vabadussõjas võidelnute mälestuseks Läänemaa Vabadussõja mälestussammastele mälestusküünlad. Õhtul, kell 18 algas Tartu relvarahu 99. aastapäeva tähistamine Haapsalus.
 
Läänlaste ühispärja asetasid rahukellade helina saatel Vabadussõja mälestussambale Haapsalu lipuväljakul noorkotkas ja kodutütar koos malevapealikuga. Kokkutulnud asetasid mälestusküünlad ja seejärel liikus rahvas mööda Läänemaa küünlateed Läänlaste Vabadussõja mälestussamba juurest Haapsalu Jaani kirikusse aastapäeva kontsert-teenistusele. Küünlatee, kus põles 99 mälestusküünalt korraldasid taaskord Läänemaa kodutütred ja noorkotkad oma juhendajatega.

Kontsert-teenistusel teenis Lääne piiskop Tiit Salumäe, kõnelesid Haapsalu aselinnapea Peeter Vikman ja Kaitseliidu nimel KL Lääne maleva pealik kolonelleitnant Meelis Pernits.

„ Rahu ei tulnud kergelt ei sõjas ega diplomaatias, aga eesti rahvas oli ühtne,” ütles avasõnades piiskop Tiit Salumäe. Piiskop rääkis oma kõnes pikalt Tartu rahulepingu ja Haapsaluga seotud Jaan Poskast. „Temata ei oleks rahulepingut sõlmitud,” ütles Salumäe.
Vikmani sõnul kõnetavad siiani sõnad „lootus” ja „usk”. Tema sõnul oli toona inimestes kasvanud usk vabadusse ja enda poolt määratud tulevikku. „Ilmselt nii pika aja tagant sündmused ise kõnetavad meid vähem, jäävad ajaloolaste uurida, aga see ei muuda nende olulisust ja tähtsust,” ütles Haapsalu abilinnapea Peeter Vikman.
Kolonelleitnant Meelis Pernits: „Tartu rahuga lõpetati vabadussõda ja Venemaa tunnustas tingimusteta ja igaveseks ajaks Eesti iseseisvust. Olenemata Eesti edasisest saatusest, oli vabaduspüüe inimeste südames ja nii sai Eesti ka pärast okupatsiooni aega vabaks. „Ainult vaba rahvas vabal maal saab olla õnnelik.”

Unustamatu kontserdi tõid meieni Haapsalu lasteaia "Tõruke" õhinapõhised esinejad. Laste esituses kõlasid südamlikud ja teemakohased laulud ning luuletused. Laste kontsert oli suurepäraselt suurepärane, tänud lastele, vanematele ja laste juhendajatele.

Tartu rahulepingu 99. aastapäeva Läänemaal aitasid korraldada: Haapsalu linn, Lääne-Nigula vald, Vormsi vald, Kaitseliidu Lääne malev,  Naiskodukaitse Lääne ringkond, Noorte Kotkaste Lääne malev, Kodutütarde Lääne ringkond,  Läänemaa Vabadusvõitlejate Ühendus, Eesti Endiste Metsavendade Liit, Läänemaa Memento, Eesti Vabadusvõitluse ja Vastupanuliikumise Mälestusliit, EROK Läänemaa osakond ja EELK Lääne praostkond.

Suur tänu kõigile, kes aastapäevale tulid ja tähistamise ilusaks tegid!
Oli ilus isamaaline õhtu Haapsalus!

Heiki  Magnus
Nooremveebel