Teksti suurus:
A A A

​Hiiumaa kaitseliitlased liitusid Saaremaa malevaga

28.06.2023
Autor: Markus Sein
27. juunil toimus Kärdlas, Hiiumaa malevkonnas lipu üleandmise tseremoonia, kus Lääne maleva pealik major Andres Välli andis Hiiumaa malevkonna lipu üle Saaremaa maleva pealikule kaptenleitnat Arto Reinmaale. Lisaks anti üle Kodutütarde ja Noorte Kotkaste lipud.
Vastavalt Kaitseliidu ülema brigaadikindral Riho Ühtegi käskkirjale kuulub 1. juunist seni Kaitseliidu Lääne maleva koosseisus olnud Hiiumaa malevkond Kaitseliidu Saaremaa maleva koosseisu. Hiiumaa malevkonna liikumine Lääne maleva koosseisust Saaremaa maleva koosseisu kasvatab Saaremaa malevat suurusjärgus 400 inimese võrra. Saaremaa ringkonna alla liikusid ka Hiiumaa naiskodukaitsjad. Kodutütred ja Noored Kotkad liikusid Saaremaa maleva alla ametlikult 26. juunil.

Selle muudatusega kasvab ühtne juhtimisstruktuur, mille hulka kuuluvad nüüd Saaremaa, Hiiumaa, Muhumaa, Ruhnu, Vilsandi ja Abruka saared, mis moodustavad neli malevkonda. Koosseisu suuruseks saab olema 2000 inimest.

"Kaitseliit kuulub vabatahtlikele ja nende soovidele vastavalt ka toimib. Antud juhul on aluseks Hiiumaa malevkonna üldkoosoleku otsus, kus sellist üleminekut sooviti. Samas on see loogiline soov, meie suursaartel on ühine operatsiooniruum ja ühised ülesanded, nüüdsest siis ka ühine juhtimine ning logistikaliinid," ütles Riho Ühtegi. Hiiumaa ja Saaremaa malevkonna liitumise hääletas heaks ka Saaremaa maleva esindajatekogu.

Hiiumaa malevkonna pealik nooremleitnant Andres Kimber kinnitas, et see muudatus ei too Hiiumaa tegevliikmetele koheselt suuri muudatusi kaasa. Laiemas ja pikemas perspektiivis tõhustub aga saarte vaheline koostöö, koordineerimine ja väljaõpe ning muutub logistika ja sümboolika.

„Meie koostöö saab kindlasti olema huvitav ja väljakutseid esitav, kuid usume meie meelsusesse ja meeskonnavaimu ning koostöös Lääne maakaitseringkonna teiste - Lääne ja Pärnumaa malevaga saame olema veelgi tõhusamad. Liitumisest võidab Eesti riigikaitse, mis nagu Kaitseliit ajas areneb ning seda juba olemasolevate ja tulevikus loodavate relvavõimete võtmes,“ sõnas Kaitseliidu Saaremaa maleva pealik kaptenleitnant Arto Reinmaa.

Lääne maleva pealiku major Andres Välli sõnul see ei ole kindlasti hüvastijätt ning toimetame kindlasti õlg-õla kõrval edasi. “Oleme ikkagi ühes maakaitseringkonnas edasi” lisas Välli. Lisaks tänas Lääne maleva pealik senise väga hea koostöö eest ja lubas kindlasti koostööd naabritega jätkata ka tulevikus. “Edu ja suuri tegusid saarlaste seltsis!” ütles Välli lõpetuseks.