Teksti suurus:
A A A

EMI suveülikool külastas Lääne malevat

06.08.2021
Suveülikool KL LN õppeklassis
Autor: Heiki Magnus



Selle nädala neljapäeval, 5. augustil külastas Eesti Mälu Instituudi gümnasistide ja üliõpilaste suveülikool Kaitseliidu Lääne malevat. Maleva vabatahtlik maleva pealiku abi kpt Neeme Suur andis ülevaate Kaitseliidu struktuurist ja selle allorganisatsioonidest. Pikemalt oli juttu Lääne maleva ajaloost, maleva loomisest, selle sundlikvideerimisest 1940. aastal ja meie põlvkonna poolt maleva taasloomisest Läänemaal. Osalejad esitasid ka mitmeid küsimusi, mis näitasid ilmekalt, et huvi meie riigi ja rahva ajaloo ning muidugi ka Kaitseliidu ajaloo vastu oli kokkutulnute seas elav.
Maleva staabis oli väljas ka fotonäitus maleva taasloomise aegsetest sündmustest, õppustest ja olustikest aastatel 1992-1998. Näituse on koostanud oma erakogu põhjal n-vbl Heiki Magnus. Pärast loengut ja fotonäitusega tutvumist suundus seltskond Kiltsi lennuväljale, kus KL Lääne maleva instruktor n-vbl Martin Valk ja relvastuse spetsialist v-srs Tiit Lints tutvustasid noortele põhjalikult kaitseliitlase varustust ja relvastust. Kuulati huviga, prooviti varustust ning instruktorid vastasid arvukatele küsimustele.

Eesti Mälu Instituut viis rahvusvahelise suveülikooli läbi juba neljandat korda. Nagu alati keskendus programm inimsusvastastele kuritegudele ja inimõiguste rikkumisele Teise maailmasõja ajal ja pärast seda, mida tutvustati Eesti kogemusest lähtudes. Suveülikooli veab Eesti Mälu Instituudi teadur-projektijuht Eli Pilve.

Sel aastal viis instituut läbi koguni kaks rahvusvahelist suveülikooli, kuhu tuli osalejaid kokku Eestist Ameerika Ühendriikideni. Juuli viimasel nädalal said Eesti lähiajalooga tutvuda ajalooõpetajad ning ajalootudengid alates magistriastmest, augusti esimesel nädalal tulid kokku ajaloohuvilised gümnaasiumiõpilased ja ajaloo bakalaureusetudengid. Mõlemas grupis oli osalejaid 40 ning kokku tutvus kahe nädala jooksul meie ajalooga 80 inimest; juulikuises grupis oli esindatud 13 riiki, augustikuises kaheksa.

Õppepäevade jooksul külastati ajaloolase Indrek Tarandi juhtimisel muuseume ja mälupaiku ning arutleti Teise maailmasõja, totalitaarsete okupatsioonirežiimide, iseseisvuse taastamise ja hoidmise teemadel Eesti näitel. Kuulati vabas õhkkonnas huvitavaid loenguid, vaadati teemakohaseid filme ning arutleti, miks on oluline tunda ajalugu, väärtustada demokraatiat ja hoida kaitsetahet.

Suvekooli toetab Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkond Tallinnas ja Eesti Endiste Metsavendade Liit.

Heiki Magnus
nooremveebel