Teksti suurus:
A A A

Metalli- ja nahakunstnik Egge Edussaar-Harak avab Lääne maleva kutsel oma teise näituse Läänemaal.

03.05.2017
Lihula raamatukogu lugemissaalis on väljas Tartu ringkonna naiskodukaitsja, eriliselt mitmekülgse kunstniku näitus. Naiskodukaitsjana on Egge Edussaar-Harak Tartu ringkonnas ajalookomisjoni liige, ta on olnud jaoskonna juhatuse liige ja esmaabi rühma juht. Näituse pidulik avamine on 11. mail kell 16.00, mille järel toimub kunstniku juhendamisel nahast käepaela meisterdamise töötuba.
Lihula raamatukogu näitusel on kunstniku valmistatud uhke muinasriiete rekonstruktsioon, loomaornamentidega noad, maalingutega portselannõud, sepised, nahast noatuped, käekotid, ehted, sõbad ja nõeltehnikas kampsun, müts ja põlvikud. Sisenejale vaatab vastu kaunite heledate rõivaste ja ehetega naismannekeen. Muinasaja kostüümi valmimise protsess kestis aastaid, kaunistamiseks tegi kunstnik käsitsi 18 meetrit ketti, mille valmistamine ainuüksi võttis pool aastat. Need rõivad ja ehted ei ole näituse tarvis tehtud, nendega käib ta ise muinasaja kehastamise üritustel. Raamatukogu vitriinide all näha tema metallehted, uhkelt kaunistatud noad ja noatuped. Mõned noad on hõbedased, vesipühvli sarvest käepidemega, vääriskividega kaunistatud. Uhked nahksetes karpides noad on kunstikooli lõputöö. Näituse tarbeks õnnestub kunsnikul harva nuge hoida, sest tavaliselt leiavad need kiiresti omaniku. Peamiselt on need kaitseliitlased, kaitseväelased, metsa-ja jahimehed. Noad ei ole tal ainult iluasjad. „Ilusa asjaga on ikka palju parem tööd teha kui koleda roostes plekitükiga,” ütleb Edussaar-Harak. Uudistamist ja uurimist väärib nõeltehnikas kampsun, mille tegemine nõuab kunstniku sõnul küll palju aega ja vaeva, kuid mis on palju-palju paksem ja soojem kui tavalised kudumid. Pilku püüavad ka lambanahast mängukarud. Need on samuti valmistatud käsitsi ning puidust seibid ja ühendused on kunstniku tehtud. Silmailu pakuvad kaunite maalingutega portselanist tassid, taldrikud ja vaagnad. Maalimisel on kunstnik kasutanud ehtsat kulda ja hõbedat.
 
Egge Eddusaar-Harak ei ole piirdunud ainult koolitarkusega, vaid on pidevalt ennast täiendanud ja õppinud juurde tekstiili-, luu- ja tohutööd. Kunstitööd on tema hobi, millele kulub kogu vaba aeg, meeldib katsetada eri materjalidega. Igapäevatööd teeb ta arvutigraafikuna, õpetab Viljandi kultuuriakadeemias ja Tartu kõrgemas kunstikoolis, sõpradega on tal MTÜ Agelinde, mis teeb kunstikursusi Eestis ja väljaspool. Ta on motomatkaja ja kui aega saab, käib muinasaja taaskehastamise üritustel. Tal on kaks diplomit: 2001 lõpetas kunstiakadeemia metallierialal ja 2009 Tartu kõrgema kunstikooli nahakunsti ja dekoreerimise erialal. Pole ühtegi käsitöö valdkonda ega liiki, millega Egge poleks kokku puutunud. Tema tööd on tekstiilist kuni musta sepiseni. Ta teeb kõike väga põhjalikult ja kvaliteetselt ning jõuab seejuues palju.
 
Lihulas avatud isikunäitus on kunstnikul Läänemaal teine näitus. Tartu Rahu aastapäeval avasime näituse Lääne Maakonna Keskraamatukogus ja Haapsalu Kultuurikeskuses, näitus oli avatud 02.02–28.02.17.

Oleme oodatud näituse avamisele Lihula raamatukogus 11. mail kell 16.00.
Töötoas (11.05.17) osalemiseks kirjuta: lihula.raamatukogulihula.ee
Näitus «Ennevanasti» jääb Lihula raamatukogus avatuks 27. maini.


Heiki Magnus
Teavituspealik