Teksti suurus:
A A A

Maria Laidoneri maja Haapsalu linnamängus „Elustiili Maraton 2017“

23.09.2017
Inimene on loodud liikuma, projekti “Elustiili Maraton” on suunatud liikumisele.Tänapäeval on  liikumine vähene, eriti laste ja noorte seas, sest tänapäeva nutimaalim on toonud elu niivõrd mugavasse tsooni. Liikumisvajadus on praktiliselt mitte vajalik, mistõttu ka liikumisaktiivsus on märgatavalt vähenenud ja seda ka täiskasvanute seas. Üritusega tuletatakse jätkuvalt inimestele meelde regulaarse liikumise vajadust. Läbi “Elustiili Maratoni” on parim viis inimesi teavitada maakonnas pakutavatest võimalustest ja erinevatest valdkondadest, sest läbides neid “maratoni punkte” liikudes, saavad osalejad reaalse taju ja teadlikkuse maakonnas toimuvast ja olemas olevatest võimalustest.
 
Kaitseliidu Lääne malev ja Naiskodukaitse Lääne ringkond on ka eelnevatel aastatel osalenud linnamängus „Elustiili Maraton“ kuid tänavune aasta oli erakordne. Kohtumistes ja kokkusaamistes sünnivad ühised ja huvitavad mõtted. Lääne Maakonna Keskraamatukogus oli Poola Vabariigi Suursaatkond lõpetamas ajalooteemalist näitust „Józef Piłsudski – Poola ja Euroopa riigimees“ ning toimus näituse „100 aastat Eesti autonoomia väljakuulutamisest“ pidulik avamine. Näitusete lõpetamisel ja avamisel osalesid teiste hulgas ka KL Lääne maleva ja NKK Lääne ringkonna liikmed ning Eesti Mälu Instituudi esindaja. Ühises vestluses sündis huvitab ja toetav idee, osaleda ühiselt selle aasta Haapsalu linnamängus „Elustiili Maraton 2017“.

Tänavusse linnamängu lülitati 10. kontrollpunktina 42-st linnakaardil olnud info- ja ülesannete lahendamise punktist ka kunagise Eesti Vabariigi esimese leedi, Eesti kaitsejõudude ülemjuhataja kindral Johan Laidoneri abikaasa Maria Kruszewska-Laidoneri viimane elukoht Haapsalus. Ürituse korraldamisel osalesid  Kaitseliidu Lääne maleva ja Läänemaa Naiskodukaitse Lääne ringkonna liikmed koostöös Poola Vabariigi Suursaatkonna töötajatega, ning meie punkti partneriks oli Eesti Mälu Instituut.

Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas valmistas ette ürituse programmi pikaaegse projekti „Meie ja teie vabaduse eest. Maria Kruszewska-Laidoner in memoriam” raames, mis on pühendatud aastapäevaürituste Sõltumatu ’18 tähistamisele. Iga jooksul osaleja pidi pärast Maria Kruszewska-Laidoneri elulooga tutvumist vastama viiele Kaitseliidu koostatud testküsimusele ning võtma osa maja seina uuendamisest, millel asub mälestustahvel, meenutamaks selle erakordse poolatari viibimist Haapsalus. Ühisaktsiooni eesmärgiks oli levitada teadmisi Eesti ja Poola kaasaegse ajaloo teemadel, samuti kohaliku kogukonna lülitamine halvas seisus oleva maja seina taastamisse; siia paigutati pärast Venemaalt asumiselt ja vanglast tagasitulekut kohustuslikus korras elama kindral Johan Laidoneri lesk Maria Kruszewska-Laidoner. Enamik mängus osalenuid tunnistasid, et nad ei teadnud seni, et Maria Kruszewska-Laidoner oli poolatar ning elas Haapsalus.

Mängu lõppedes kõneles Haapsalu staadionil Poola Vabariigi Suursaadiku asetäitja Tomasz Szeratics. Saatkond loosis nende vahel, kes õiged vastused üles leidsid, Poola Vabariigi suursaatkonna poolt välja pandud auhindu, sealhulgas Maria Kruszewska-Laidoneri kokaraamatud koos katkenditega tema kirjavahetusest.

Kaitseliidu Lääne maleva, Naiskodukaitse Lääne ringkonna, Eesti Mälu Instituudi ja Poola Vabariigi Suursaatkonna infopunkti külastas 27. augustil 2017 üle 300 Haapsalus toimunud orienteerumisjooksust "Elustiili Maraton" osavõtja. Maria Laidoneri eluloo ja tema Haapsalu sidemete tutvustamisel, aga ka seina puhastamisel osalesid aktiivselt Poola Vabariigi Suursaatkonna esindajad, Suursaadiku asetäitja Tomasz Szeratics perega ja kultuurispetsialist Sławomira Borowska-Peterson. Eesti  Mälu Instituudist teadur-kuraator Martin Andreller, naiskodukaitsest Julia Sirkel ja Mailis Alberg ning Heiki Magnus kaitseliidust.
Neljas „Elustiili Maraton“ toimus 27.augustil Haapsalus, peakorraldaja oli Lääne Maakonna Spordiliit „Läänela“. Algselt 1928 a. 1. augustil asutatud Spordiselts “Läänela” tegutses kuni Nõukogude okupatsioonini 1940 a. ning taaselustati 20. märtsil 1990 a. kaheksa spordiorganisatsiooni poolt. Organisatsiooni uueks nimeks sai Lääne Maakonna Spordiliit “Läänela”.


Heiki Magnus
Teavituspealik
Kaitseliidu Lääne malev