Teksti suurus:
A A A

Läänemaa tähistas Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva

05.01.2019
Kolonelleitnant Meelis Pernits, 3.01.2019
Autor: A.Tarmula
3. jaanuaril tähistasime Läänemaa Vabadussõja mälestussammaste juures Vabadussõja relvarahu ja mälestasime Eesti vabaduse eest langenuid. Mälestushetk algas kõikjal kell 10.30, samal kellaajal 99 aastat tagasi jõustus Eesti vabariigi ja nõukogude Venemaa vahel sõlmitud relvarahu.
Haapsalus toimus mälestushetk Läänlaste Vabadussõja mälestussamba juures Haapsalu lipuväljakul. Mälestushetk algas vaikuseminutiga Haapsalu toomkiriku kellade saatel. Päeva moderaator ja kohapealne korralaja oli KL Lääne maleva staabiülem major Jüri Bachman.

Kaitseliidu Lääne maleva pealik kolonelleitnant Meelis Pernits meenutas oma kõnes, et relvarahu kehtis esialgu 10. jaanuarini, uuesti sõjategevust ei alustatud ja 2. veebruaril sõlmiti Tartu rahuleping. „Eesti oli ohvrite hinnaga kindlustanud enda püsima jäämise,” ütles Pernits. „Ilma Vabadussõja võiduta ei oleks tänasel päeval Eesti riiki ega rahvast.“

Haapsalu aselinnapea Peeter Vikman ütles oma kõnes, et ilmselt ei oska tänapäeval inimesed viia end tagasi olukorda, mis ajendas toona neid mehi sõtta minemast, kuid oskame olla neile tänulikud, sest teame, mis väärtus ja tähtsus on vabadusel. „Idee vabadusest vääris välja minemist ja vääris ka elu,” ütles Vikman. „Kirikukellad üle meie maa on helisenud täna erilise põhjusega – austada neid, kes on andnud oma elu isamaa eest,“ ütles palvusel piiskop Tiit Salumäe.

Läänlaste nimel asetasid pärja Vabadussõja mälestussambale Haapsalus Lääne maleva pealik kolonelleitnant Meelis Pernits ja Haapsalu aselinnapea Peeter Vikman. Mälestusküünlad asetasid kodutütade, noorkotkaste, naiskodukaitsjate, Lääne-Nigula, Eesti Memento liidu jt. esindajad.

Kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, noorkotkad ja kodutütred asetasid Vabadussõjas võidelnute mälestuseks Läänemaa Vabadussõja mälestussammastele mälestuslilled ja –küünlad. 

Vabadussõja mälestussambad Läänemaal;
Läänlaste Vabadussõja mälestussammas Haapsalus (9.11.1924)
Kullamaa Vabadussõja mälestussammas (11. 07.1926)
Nõva Vabadussõja mälestussammas  (9.09.1928)
Vormsi Vabadussõja mälestussammas (1929)
Martna Vabadussõja mälestussammas (9. 07.1930)
Lääne-Nigula Vabadussõja mälestussammas (14.09.1930)
Noarootsi Vabadussõja mälestussammas (10.06.1935)
Lihula Vabadussõja mälestussammas (4.08.1935)

Heiki  Magnus
nooremveebel